981678

257. ALFRED THÖRNE, Blommande sommaräng.

Signerad Alfr. Thörne och daterad 1888. Olja på duk 55,5 x 35 cm.

Följerätt
Nej
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK/3 024 - 3 528 EUR
Klubbat pris
55 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Det är svensk försommar och ängsmarken ligger utslagen i all sin prakt. Här behärskar Alfred Thörne friluftsmåleriet mästerligt. Han låter några blommor sticka upp effektfullt ur gräset på sina långa stjälkar. I likhet med Bruno Liljefors har Alfred Thörne tagit starkt intryck av de japanska träsnitt som de svenska konstnärerna kom i kontakt med i Paris.

Thörne som 1880 vann kunglig medalj, lämnade Sverige fyra år senare för att resa ut i Europa på stipendium. Resorna tog honom inte bara till Frankrike, utan också till Italien och södra Tyskland. Denna målning är utförd 1888. Det är vid den här tiden som det svenska friluftsmåleriet når sin höjdpunkt och än i dag fascineras vi över färgkänslan och den tekniska skickligheten hos konstnärerna. 1880-talet är en guldålder i svensk konsthistoria som uppstod just ur konstnärernas vistelser på platser som Paris, Grez, och Capri. Alfred Thörne var landskapsmåleriet trogen under hela sitt konstnärskap och en outtröttlig skildrare av Sveriges vackra natur.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto