26
932252

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris

Snidat förgyllt och bronserat. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Grev muhl No 4" (Carl Adolph Grevesmühl, möbelhandlare i Stockholm 1767-1801). Underrede märkt med bläck "20". Snidad dekor av lagergirlanger, band-, flät- och pärlstav. Fotkryss med urna. Längd 88, bredd 49,5, höjd 81,5 cm.

Girlanger med lagningar. Ställvis bortfall av kredering/förgyllning.

Ett mycket snarlikt konsolbord såldes på Bukowskis 2011, med uppmärkt skiva "Grev muhl No 1".
Det är intressant att se hur man på 1700-talet använt sig av en profilerad skiva i rokoko och låtit det gustavianska konsolbordet få svängda former. Klok återanvändning av befintlig skiva eller en kunds önskemål med en transitionsform av två stilar.