275
985511

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

"Jakobina Sofia Psilanderhielm" (1733-1768), gift Wadenstierna

Duk 79 x 64 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787)
I arv via äldsta dottern Sofia, gift Mannerheim, till släkten Silfverstolpe
och befintligt på Näs i Rö, Roslagen, fram till 1980-talets mitt.
Därefter genom arv och inlösen nuvarande ägare.

Asplund, Karl: Näs i Rö, Fataburen 1960,
avb s 25 omnämnt sid 33

Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1967, Uppland 2, Näs: avb färgpl vid sid 20 omnämnd sid 20

Jakobina Sofia Psilanderhielm var gift med Carl Erik Wadenstierna (1723-1787)

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.