Madeleine Pyk – en samling F769
317
976625

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 750 EUR
4 360 - 5 450 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Rose Lodge", motiv från Cornwall

Signerad C.Wilhelmson. Utförd 1924. Olja på pannå 35,5 x 25 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 504, "Internationella vårauktionen", 28-30 maj 1997, kat nr 203; privat samling.

Göteborg, 1926; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Wilhelmson. Retrospektiv utställning", 3-25 febr 1934, kat nr 465.

Upptagen som nr 651 i konstnärens egenhändiga förteckning.

Konstnär