361
978480

Nordeuropeisk skola 1700-tal

(Sverige)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 360 - 14 000 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Nordeuropeisk skola 1700-tal
(Sverige)

NORDEUROPEISK SKOLA 1700-TAL, Porträtt av en ung konstnärinna vid staffli

Uppfodrad duk 101 x 81 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Fritzes Hovbokhandel, Stockholm.
Köpt på ovanstående auktion, som ett verk av Alexander Roslin, av Direktör Åke Collett år 1922, därefter i arv.
Såld på Bruun Rasmussen konstauktioner, vårauktionen 1996, kat nr 84.
Därefter i privat svensk samling.

1700-talet var en guldålder för porträttmåleriet som konstart. Balansen mellan individualitet och representation var av stor vikt för dåtidens beställare och är närvarande i det aktuella katalognumrets finstämda kvinnoporträtt.
Den okända damen i sin praktfulla och moderiktiga sidenklänning står för den dyrbara elegans som hörde adelns porträtt till och samtidigt visar det en person med egna intressen, som utövar sitt yrke. Med en lätt vridrörelse vänder hon sig mot betraktare och visar upp tavlan på staffliet som hon arbetar på - ett porträtt.
Vid denna tid ställde de första kvinnliga konstnärerna ut sina verk på Salongen i Paris och var således inte längre endast beställare utan också utövande konstnärer. På 1770 och 80-talet valdes de första kvinnliga ledamöterna Adélaïde Labille-Guiard, Anna Vallayer-Coster och Élisabeth Louise Vigée Le Brun in i den franska konstakademien, Académie Royale de Peinture et de Sculpture och visade vägen. I Sverige var Ulrika Pasch den första kvinnliga ledamoten i konstakademien .

Bär senare påskrift "Roslin".
Enligt äldre notering a tergo skulle målningen vara utförd av Alexander Roslin och föreställa hans hustru konstnärinnan Marie-Suzanne Giroust (1734-1772)