"Flitiga Kajsa"
Signerad Ruth Milles och daterad 1911. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Guldpatinerad brons, höjd 20 cm.
Herman Bergmans priskurant, "Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 92.