390
975673

Emil Lindgren

(Sverige, 1866-1940)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Emil Lindgren
(Sverige, 1866-1940)

"Middagsbordet"

Signerad E. Lindgren och daterad -94. Olja på duk 84 x 118 cm.

Proveniens

Beijers Auktioner, Stockholm, Klassiska höstauktionen 1989, kat nr 274; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Enligt information framtagen i samband med tidigare auktionsförsäljning avbildar kompositionen: "Fru Mathilda Lindgren, fröken Josephson, konstnären Matson (i dörren), onämnd, bokförare Knut Ekman, juvelerare Lindgren, professor August Malmström, fröken Cl. Lundberg, konstnären William Feron, Fogelberg, marinmålaren C.F. Swensson, gravör Falk samt fröken Lundberg".