391
939675

Michael Ancher

(Danmark, 1849-1927)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
Michael Ancher
(Danmark, 1849-1927)

MICHAEL ANCHER, oilja på duk, signerad m.a och daterad -02.

Kvinna med får. 48 x 54 cm.

Ytsmuts, slitage längs ramkant.

Proveniens

Sotheby's Scandinavian Sale, New York, 24 November 1987, lot nr 289.

Kunst i Randers Eje, 1944, katnr 14. Enligt etikett a tergo