40
951707

KARMSTOL, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Förgylld och bronserad. Stoppad rygg och sits. Snidad dekor av flätband och akantusblad. Signerad MLB på ryggens nedre tvärslå. Med Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Slitage.

Proveniens

Märkt undertill med etikett "Gåva till Rickard Heijkenskjöld Smål.nation, Uppsala".