Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
415
984071

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
237 000 - 285 000 EUR
273 000 - 327 000 USD
Klubbat pris
2 000 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Pappa och mamma och barn"

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1906. Akvarell 71 x 50 cm.

Proveniens

Kamrer Frans J. Palmgren; därefter i arv.

Utställningar

"Wanderausstellung schwedischer Künstler", Künstlerhaus, Berlin (mars); Magdeburg (april); Leipziger Kunstverein, Leipzig (maj); Galerie Ernst Arnold, Dresden (juli); Badischer Kunstverein, Karlsruhe (augusti) och Münchener Kunstverein, München (september), 1907 (utställd under titeln "Vater, Mutter, Kind").

Litteratur

Cecilia Lengefeld, "Der Maler des glücklichen Heims. Zur Rezeption Carl Larssons im wilhelminischen Deutschland", 1993, upptagen i förteckning över utställningar, sid 124; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1906, sid 109 som nr 1215.

Övrig information

Ulwa Neergaard skriver följande om katalognumret: "Barnen som leker pappa, mamma, barn är den nu 6 år gamle Esbjörn och Sundbornsbarnen Svea Sundgren och Anna Runnström. De sitter i den väggfasta soffan i Matsalen på Lilla Hyttnäs i Sundborn. Carl Larsson målade akvarellen för barnens jultidning 'Jultomten' 1906. Senare fick kamrer Franz Palmgren den i utbyte mot en lappsamling, det vill säga vackra sameknivar och nålhölster, som tillverkats av samer i renhorn, och som sedan dess förvaras på Carl Larsson-gården".

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer