42
975159

KARMSTOLAR , ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.

Karmstolar , ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.

Förgyllda och grönpatinerade. Dekor av pastellage. Svängd stoppad rygg övergående i karmar. Svängda ben med bockfötter.

Ställvis dekorbortfall. Slitage.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 032 - 5 040 EUR

Klubbat pris:
68 000 SEK