439C
990446

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Stockholms ström"

Signerad Eugen. Utförd omkring 1915. Olja på duk 26 x 37 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 472, "Internationella Vårauktionen", 24-27 april 1990, kat nr 47; privat samling.