45
975327

STOLAR, 10 st, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris

Gråmålade. Stoppad ryggbricka uppburen av lotusspjälor. Stoppad sits. Bladhölstrade ben med rosettanfanger. Tre signerade ES (Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820), två signerade IHS (mästare i Stockholm 1794-1812).

Ställvis kompletterade fotavslutningar. Förstärkningar. Lagningar.