SPEGEL,av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), 1700-talets början, barock.
Förgylld och bronserad dekor av bly. Krön med tre blomsterurnor, samt två amoriner med pilbåge och pilkoger. I ramen infällt spegelglas. Höjd 129, bredd 70 cm.
Ställvis dekorbortfall och -skador. Kompletterad.
×
Logga in
Kunde inte logga in