536
973617

KÄRL med LOCK, brons. Sen Qingdynastin.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Reliefdekor. Hänklar i form av drakhuvuden. Lock med inskription med dateringen: Januari, 12e året av Tongzhis period. Längd 32 cm, höjd 21 cm.

Slitage, anlupen, lagad.

Proveniens

From the Collection of Henning M Andersson, who lived in China and worked for the Customs in the early 1900. He later moved back to Sweden and came to live in Udevalla.