54
965025

SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt i Ehrhart Göbels art, rokoko.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 300 - 8 090 EUR
6 640 - 8 540 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med rocailler, blommor och akantusblad. I ramen delvis med infällda ovala fasettslipade spegelglas. Ehrhart Göbel, spegelmakare i Stockholm, född 1690, död 1764. Höjd 136, bredd 62 cm.

Obetydligt anlupet glas.