553
960040

TESCHATULL, lackerat trä med tenninredning. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bemålat med gult och rött guld av figurscener från hovlivet. Mått 32x25x19 cm.

Torksprickor, slitage. Troligen senare fötter.

Proveniens

From the Collection of Åke Bjurhammar (1932-2017).