561
974329

ANTIK BRODERAD DUK, Kina, Qingdynastin, ca 167 x 164 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Mörkblått ylle med polykroma silkesbroderier av blomstermedaljong, hörnornament och figurscener i trädgård. Bred bård med trädgårdsscener.

Något slitage och smutsig, fläckar, skador, lagningar.

Proveniens

Från Lars Åke Öhléns samling.