57
932253

SPEGEL, av Lago Lundén 1787 (spegelmakare i Stockholm 1773-1819), gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Skulpterad, förgylld och bronserad. Krön med medaljong och druvkvistar, ramverk med spiralband och pärlstav. Signerad LL. Med Stockholms hallstämpel 1787. Höjd 181, bredd 75 cm.

Nedre spegelglaset med folieringsskador nedtill. Spegeln har fläckvisa retuscher, främst nedtill.