693
933833

KAFFE/TESERVIS, 10 delar, porslin. Kina, Republik, tidigt 1900-tal, med Guangxus sex karaktärsmärke.

Utropspris
5 000 SEK
444 EUR
468 USD
Klubbat pris

Dekor i famille rosefärger mot gul grund. Utsidan med dekor av de kinesiska karaktärerna "Wanshou dujianyan" (Långt liv utan slut). Bestående av sju koppar med åtta fat, diameter på fat 12,5 cm. En mjölkkanna, höjd 12 cm. En skål, höjd 10,5 cm. En tekanna med lock, mått 24x18 cm.

Tillverkningsdefekter, färgbortfall, naggar, koppar med sprickor, fat med naggar.

Tilläggslista

Handles with production error, glaze loss and loss of colour. Firingcracks and firingspots from production. Two dishes with larger chips to rim, two other dishes with smaller chips to rim. One cup with two larger cracks to rim ca 4/5 cm. One cup with chips and two cracks to rim, ca 1/4 cm. One cup with one crack to the rim ca 4 cm. Two cups with several chips to rim.

Proveniens

Purchased in Shanghai by Anna Toblianski-Linder circa 1920.

These wares are called the 'birthday' service, and were ordered for such occasions.