935689

BYRÅ, av Jean Lapie, mästare i Paris 1762, Louis XV, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Fanerad med jakaranda, rosenträ och ljust lövträ. Beslag av mässing. Skiva av rödvit spräcklig marmor. Fyra lådor. Inläggningar av blommor och fält. Signerad vid högre hörnen under skivan "J LAPIE", samt på det främre hörnet "JME" (Jurés-Menuisiers-Ebénistes, fransk skråstämpel) Längd 131, bredd 66, höjd 82,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Skivan med lagning. Fanerlagningar. Fötter med kompletteringar. Maskstungen.