8
552439

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
153 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Pallin No 1" (Nils P. möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Tre lådor. Inläggningar av musiktrofé, blombuketter, lagerkvistar och draperihängen. Längd 115, bredd 58, höjd 84,5 cm.

Fanerlagningar, en bakre fothylsa av mässing saknas.