773
972879

BROSCH, HÄNGE samt KEDJA

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20
BROSCH, HÄNGE samt KEDJA

Stämplade Johan Niklas Palm, Visby 1885. Brosch, ovalformad, med citrin ca 5.36 ct, förgyllt silver, bredd 4.5 cm. Hänge med citriner, totalt ca 21 ct, förgyllt silver, total höjd 9.8 cm. Kedja, förgyllt silver, ankarlänk, längd 42.5 cm. Total vikt 33 g. Etui medföljer.

Proveniens

Enligt uppgift tillhörde smyckena Caroline Yttergren, (1821-1889) dansös på Operan och välkänd skönhet, sedan ärvt i familjen.