Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
82
975702

VÄGGPENDYL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt. Märkt "Caffieri fecit".

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Förgylld brons. Krön med mansfigur som skjuter pilar mot drake nedanför urtavla på klippformation. Vitlackerad urtavla. Höjd 73, längd 44 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.

Förgyllningen med slitage. Senare urtavla och urverk. Ej funktionstestad. Nyckel finns.