83
985508

BORDSPENDYL, av Vincent Schultz (urmakare i Stockholm 1728-1764), senbarock.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Svartlackerad med kinesiserande bronserad dekor. Med visare för timme och minuter, samt datumvisare. Med slagverk och repeterfunktion. Urtavla och urverk märkt "Vincent Schultz Stockholm". Höjd 41, bredd 25 cm. Pendel och nycklar medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Färgbortfall. Ej funktionstestad.

Proveniens

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787), Näs, Rö socken, Uppland.
I arv via äldsta dottern Sofia, gift Mannerheim, till släkten Silfverstolpe
och befintligt på Näs i Rö, Roslagen, fram till 1980-talets mitt.
Därefter genom arv och inlösen nuvarande ägare.