82
975702

VÄGGPENDYL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt. Märkt "Caffieri fecit".

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Förgylld brons. Krön med mansfigur som skjuter pilar mot drake nedanför urtavla på klippformation. Vitlackerad urtavla. Höjd 73, längd 44 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.

Förgyllningen med slitage. Senare urtavla och urverk. Ej funktionstestad.