87
977411

BORDSPENDYL, Frankrike, empire, tidigt 1800-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "à Paris". Sittande kvinna med brevduva och porträttmedaljong. Längd 40, höjd 51 cm.

Förgyllning ställvis sliten. Ej funktionstestad.

Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför avbildad förlaga och bordspendyl tillskriven Savart, Paris omkring 1809, sidan 377, illustration 5.15:12 & 5:15:13.