86
962007

BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Gerard à Paris" (flertal urmakare i Paris med detta namn under 1800-talets början). Stående kvinna som häller häller rosor över stjärnglob. Längd 28, höjd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Förgyllning med slitage. Skadad urtavla. Ej funktionstestad.