876
971617

MEDALJONG

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20
MEDALJONG

med rosenstenar, ametister samt pärlor, 18K guld, mått 5.2 cm x 3 cm. Kedja 18K guld, längd 40.5 cm, låset stämplat CFJ (Carl Fredrik Jonssén), Uddevalla 1882. Totalvikt 26 g. Tillpassat etui medföljer.

Bruksslitage, bucklor.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört friherrinnan Christina Henrietta Taube, född 1804, död 1884. Därefter gåva till Sigrid Posse.