93
932266

RAMAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Snidade, förgyllda och bronserade. Krönta med kunglig krona, lilla riksvapnet och flankerande lagerkvistar. Kopparstick föreställande Gustav III och Sofia Magdalena av Gillberg 1773 resp. 1774. 53,5x36,5 cm.

Mindre dekorkompletteringar, sliten förgyllning. Kopparstick med skador och slitage.

Proveniens

Anders de Wahl (1869-1956), svensk skådespelare.