907278

103. FERNANDEZ ARMAN, ”Monochrome accumulation no 2505 (Ultramarin blue)”.

Signerad Arman a tergo. Utförd 1986-89. Akrylfärg och färgtuber på duk 80 x 64 cm.

Bok "Arman - monochrome accumulations 1986-89” av Donald Kuspit, 1990, medföljer där verket är avbildat på s. 49.

Följerätt
Ja
Proveniens

Vrej Baghoomian Gallery, New York.

Utropspris
250 000 - 275 000 SEK/24 801 - 27 281 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

"Arman - monochrome accumulations 1986-89”, Donald Kuspit, 1990, verket är avbildat på s. 49.

Övrigt

Armand Pierre Fernandez, mer känd som Arman, föddes i Nice 1928. Fadern ägde en antikvitetsaffär i vilken Arman tidigt fann passionen och fascinationen för vardagliga och kuriösa ting. Arman påbörjade en traditionell konstutbildning på konstskolan i Nice men hoppade av redan efter tre år då han fann utbildningen för konservativ. Istället sökte han inspiration hos samtida konstnärer som Marcel Duchamp, Jackson Pollock och Kurt Schwitters och började måla abstrakta motiv. Omkring år 1960 var Arman med och bildade konstnärsgruppen ”Nouveaux Réalistes” tillsammans med b.la. César, Niki de Saint Phalle, Jean Tinguely och Yves Klein och fann sin egna nisch och det uttryck vi har kommit att förknippa honom med idag. Han började experimentera med tidiga versioner av ”ackumulationer” i vilka Arman utforskar sin verklighet och ger nya dimensioner till redan fullkomliga föremål.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto