104
1022147

Sam Francis

(USA, 1923-1994)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Sam Francis
(USA, 1923-1994)

"SF 86-791"

Stämpelsignerad Sam Francis och stämplad "The Sam Francis Estate" och daterad L.A. 86 a tergo. Akryl på papper 13 x 19 cm.

Proveniens

The Sam Francis Estate, CA. Drouot Montaigne, Paris, Tableaux Modernes, Art Contemporain, 28 oktober 2000. Galerie Pascal Retelet, Saint-Paul-de-Vence. Privatsamling, Sverige.

Konstverket har identifieringsnummer SF86-791 från The Estate of Sam Francis.