117
269088

Anders Knutsson

(USA, Född 1937)

"Yellow #9"

Signerad Anders Knutsson och daterad 1979 a tergo. Duk 178 x 135 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 968 - 5 952 EUR

Klubbat pris:
140 000 SEK
Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)

Proveniens

Galerie Nordenhake, Malmö.

Övrigt

Under slutet av sjuttiotalet lämnade Anders Knutsson Sverige till förmån för New York. I USA landade han i en rörelse jämte målare som exempelvis Robert Ryman. Det måleri som Anders Knutsson och de övriga konstnärerna inom rörelsen - Radical Painting - existerade i ett utrymme någonstans mellan ett postminimalistiskt uttryck och performancekonsten. De framhöll det monokroma måleriets radikalitet, testade dess möjligheter och gränser. Knutsson talar om måleriets fysikalitet, både i fråga om material och i en mer kroppslig bemärkelse, en rytmisk akt som frammanar skimrande, pulserande monokromer.

Ställer ut med Knight Webb Gallery på Market Art Fair, 13 - 15 april 2018.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19