1033666

123. ERNST BILLGREN, "Abstrakt Bord 1".

Bord med intarsia och tillhörande bronsskulptur. Höjd 75 cm, bredd 136,5 cm, djup 32 cm. Edition 3. Skulptur signerad EB och numrerad 1/3-II. Utförd 2012. Delvis förgylld brons, infälld målning, höjd 26 cm, bredd 36 cm, djup 15 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm. Inköpt av nuvarande ägare 2012.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/7 936 - 9 920 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Abstrakt", 24 mars - 6 maj 2012.

Lars Bohman Gallery, "Ernst Billgren Abstrakt", 2012, avbildad sid. 30 - 32.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto