124
1017953

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
14 100 - 15 900 EUR
15 000 - 16 900 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

"Runtom Trappa #9"

Signerad Rolf Hanson och daterad 2005 a tergo. Pannå 90 x 80 cm.

Rolf Hansons måleri pendlar dels mellan det abstrakta och det figurativa, dels mellan yta och djup. Ur dessa motsättningar har han format sitt unika och personliga utryck, fyllt av energi och rytm. Oavsett om han har arbetat med motivserier av bl.a. trappor och hus eller låtit färgen spela fritt i abstrakta kompositioner är spänningen mellan det rumsliga och dukens platta bildyta närvarande. Färgen har dock alltid en central plats i hans konst och ger målningarna en alldeles egen harmoni, Hanson har själv i en intervju i samband med den pågående utställningen på Pumphusets Konsthall i Landskrona liknat sitt skapande med musik: " - Det är ungefär som en kompositör som skriver ett musikstycke, det handlar om att få balans. Komposition är en sak, färgpaletten är en annan. Det handlar om att få ihop det".

Under sitt konstnärskap har Rolf Hanson tagit sig an olika serier av motivkretsar men den som anses som hans främsta och mest uppmärksammade är "Runtom trappor", vilken även blev hans stora genombrott. 1999 tilldelades han det prestigefyllda Carnegie Art Awards första pris för Runtom trappa IV, V och VI och beskrev då ursprunget till trapporna: - "Under en vistelse i Grez-sur-Loing, Frankrike beslöt jag mig för att promenera till Montigny-sur-Loing och se en berömd trappa som finns där. Jag tyckte då att motivet i verkligheten var så intressant att jag ville ge mig i kast med uppgiften att försöka göra en målning av den att ta med hem till Sverige, som ett minne från min vistelse i Frankrike.
- Det är samma trappa som finns i Carl Fredrik Hills målning från 1876. Hur har han influerat dig?
- Influerat? Jag tycker att han är en mycket bra målare! Det var inspirerande att använda sig av samma motiv som Hill och sedan göra min egen version av trappan.
- Färgerna rött och gult i kontrast med mörka partier är ständigt återkommande i dina målningar. Betyder dessa färger något speciellt för dig?
- Inga färger är viktigare än några andra. Jag försöker att förhålla mig så fritt som möjligt till färgerna för att kunna utforska dem så långt som möjligt".

Auktionens målning är ett imponerande exempel på Rolf Hansons förmåga att låta bildytan förbli både öppen och stängd på en och samma gång. Trappan stegrar sig uppåt och inbjuder betraktarens blick att vandra in i bilden vilket resulterar i en nästintill svindlande upplevelse. Färgen tycks rinna nerför trappstegen samtidigt som balansen bibehålls av spelet mellan ljus och skugga. Hanson har själv beskrivit trapporna med följande ord: "En trappa är ett så vanligt inslag i den privata och offentliga arkitektur vi till vardags rör oss i att vi knappt lägger märke till den – förutsatt naturligtvis att vi rör oss utan besvär och trappan alltså inte utgör något hinder. Sedd med målarblick, som uttrycket löd en gång i tiden, blir trappan en utmaning av annat slag: dess jämna växling mellan vertikala och horisontella plan och dess perspektiviska egenskaper gör trappan till ett lika intressant som besvärligt objekt att avbilda, både vad gäller ljus- och linjespel".

Pågående utställning på Galleri Andersson/Sandström i Stockholm, 5 - 28 april 2018.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?