1006343

129. GERHARD NORDSTRÖM, Utan titel.

Signerad G. Nordström. Duk 67,5 x 77,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i mitten av 1970-talet.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Gerhard Nordström var ursprungligen en traditionell landskapsmålare från Skåne, likt Ola Billgren. Till skillnad från den akademiske Billgren är Nordström djupt förankrad i den Österlenska myllan och man kan närapå känna hur det doftar jord från målningarna. Hans svit "Sommaren 1970” som visades på Galleri Doktor Glas 1972 innehöll några av de viktigaste verken i den samtida svenska konsthistorien. Här låter Nordström den prunkande Österlenska idyllen möta hotet från utsidan i form av scener från massakern i den vietnamesiska byn Song My. Ett brutalt uppvaknande för många svenskar.
Nordströms stora ledmotiv i måleriet är jorden, livet, döden, naturens skönhet, människans oförnuft och sårbarhet. Hans måleri har en episk kraft med en bedövande lustvandring i kolorismens prakt. Det är en sällsynt bedrift att måla naturens skönhet befriad från banalitet, men detta är något Nordström behärskar med stor precision.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto