134
1031007

Ulrik Samuelson

(Sverige, Född 1935)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 360 - 14 000 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ulrik Samuelson
(Sverige, Född 1935)

Utan titel

Signerad US. Olja på duk 98 x 100 cm.

Proveniens

Anette von Rosens samling, Drottningholm.

Konstnär

Samuelson, Ulrik f.1935. Svensk målare, tecknare, skulptör. Studier vid Konstfack och Kungliga Konsthögskolan 1957-1962 . Professor där 1970-1978. Är en uppmärksammad representant för 60-talets radikala konstnärsgeneration. Nydada, pop, konceptuellt orienterad konst och minimalism stakade ut nya vägar för viljan att kringgå den traditionella konstens konventioner och uttryck. Ulrik Samuelsons konstnärliga kännemärke är raffinerade ytor, siden, mahogny, glänsande svart plast, guld, marmor allt i utsökt materialbehandling. Många av hans verk är symboliskt laddade och bilderna och installationerna kretsar kring motsättningen död och sexualitet, lust och förgängelse. Hans största verk är utsmyckningen av Kungsträdgårdens tunnelbanestation, där han speglar historia, samtid och arkeologi i ett bergsrum, som torde vara det mest bearbetade av alla konstnärliga gestaltningar i tunnelbanan. 1991 erhöll han Prins Eugen medaljen samt 1998 första pris i Carnegie Art Award.