164
988620

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
47 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"Waterlilies", 2008

Signerad Helena Blomqvist och numrerad 1/6 a tergo. Total upplaga 6 + 2 AP. Pigment print, bildyta 87 x 110 cm. Ur serien "The Last Golden Frog".

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK årsbok 2011 publikation nr 120, 2011, avbildad helsida sid 32.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida.

"När Helena Blomqvist bygger sina kulisser och skapar sin rekvisita axlar hon rollen av ett filmteam. Hon syr accessoarer och kläder, ljussätter, regisserar och fotograferar scener. Blomjord, plywood, kartong, florsocker och uppstoppade djur - allt kommer till användning. De analogt tagna fotografierna förs sedan över i dator där de komponeras och bearbetas. Titeln "The Last Golden Frog" anspelar på den gyllene padda som levde i Costa Ricas dimbankar fram tills den listades som utdöd 2004. Men det är de utrotningshotade chimpanserna som fått huvudrollen i denna dystopiska svit om människans framfart på jorden. En vemodig apa uppträder i ett landskap med lotusblommor medan himlen klyvs av klargörande blixtar. 'Jag är den sista apan på jorden', konstaterar en av hans vänner i en ödslig sjukhussal. Känslan av domedag förstärks av den skräckromantiska ljussättningen där det kalla månljuset silar in genom flortunna gardiner av orangefärgat silkespapper."

Citat Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", 2011.