167
1018487

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Christer strömholm, "paris, 1962".

"Paris, 1962"

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 44,5 x 34,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 937 - 9 921 EUR

Klubbat pris:
175 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Lars Hall och Gunilla Knape (red), "Imprints by Christer Strömholm - CHR. The Hasselblad Award 1997", 1998, avbildad sid 27.
Joakim Strömholm och Jakob Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002. On verra bien", 2002, avbildad sid 35.
Moderna Museet, "En annan historia", 2011, avbildad bild 96.
Joakim Strömholm (red), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad sid 99.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57