168
1018506
Christer Strömholm
(1918-2002)

"Montreuil, Paris, 1962"

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 44,5 x 34 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 190 - 1 488 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Joakim och Jakob Strömholm och Jan Åman, "Christer Strömholm 1918-2002. On verra bien", 2002, avbildad på sid 126.
Joakim Strömholm (red), "Post Scriptum -Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 98.
Anders Jonason och Christer Strömholm, "Christer Strömholm, Konsten att vara där", 1991, avbildad sid 133.

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57