1018499

169. CHRISTER STRÖMHOLM, Självporträtt, 1975-76.

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 45 x 34,5 cm. Bladstorlek 50 x 40,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK / 1 190 - 1 488 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Joakim och Jakob Strömholm och Jan Åman, "Christer Strömholm 1918-2002. On verra bien", 2002, avbildad på sid 140.
Gösta Flemming, Lars Hall m.fl, "Christer Strömholm. In Memory of Himself", 2006, avbildad på omslagets baksida. Jämför även bild sid 130.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto