169
1018499

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Christer strömholm, självporträtt, 1975-76.

Självporträtt, 1975-76

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 45 x 34,5 cm. Bladstorlek 50 x 40,5 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 190 - 1 488 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Joakim och Jakob Strömholm och Jan Åman, "Christer Strömholm 1918-2002. On verra bien", 2002, avbildad på sid 140.
Gösta Flemming, Lars Hall m.fl, "Christer Strömholm. In Memory of Himself", 2006, avbildad på omslagets baksida. Jämför även bild sid 130.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57