170
1018503

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Christer strömholm, "montmartre, paris", tidigt 1960-tal.

"Montmartre, Paris", tidigt 1960-tal

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 44,5 x 34,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 190 - 1 488 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Anders Jonason och Christer Strömholm, "Christer Strömholm, Konsten att vara där", 1991, avbildad sid 142.
Lars Hall och Gunilla Knape (red), "Imprints by Christer Strömholm - CHR. The Hasselblad Award 1997", 1998, avbildad.
Joakim Strömholm (red), "Post Scriptum -Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 47.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57