171
1018507

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Christer strömholm, "palma de mallorca (puta), 1959".

"Palma de Mallorca (puta), 1959"

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 34,5 x 44 cm. Bladstorlek 40,5 x 50,5 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 190 - 1 488 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Proveniens

Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.

Anders Jonason och Christer Strömholm, "Christer Strömholm, Konsten att vara där", 1991, avbildad sid 133.
Joakim och Jakob Strömholm och Jan Åman, "Christer Strömholm 1918-2002. On verra bien", 2002, avbildad på sid 102.
Joakim Strömholm (red), "Post Scriptum -Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 202.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57