1032646

173. HELENE SCHMITZ, "The Mirror", 1994.

Signerad Helene Schmitz och daterad 2016 och numrerad AP på etikett a tergo. Total upplaga 3 + 1 AP. C-print monterad på aluminium och ramad, bildyta 173 x 120 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/7 937 - 9 921 EUR
Klubbat pris
82 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Ett annat exemplar visades på Galerie Aronowitsch, Stockholm, 13 januari - 7 februari 1996.

Galerie Aronowitsch, utställningskatalog, 1996, avbildad.

Övrigt

”I mars 1994 brann en vacker sekelskiftesfastighet på Strandvägen i Stockholm. Helene Schmitz hade vuxit upp i en våning i fastigheten och elden hade antänts av misstag i just hennes barndomshem. Strax efter branden dokumenterade hon våningen. Resultatet har blivit en märkvärdig serie fotografier. Det är bilder av förstörelse och brandskadade minnen. Men paradoxalt nog är det också vackra bilder. Sot täcker väggar och föremål som nyfallen snö och bildar harmoniska mönster. Av någon anledning har elden skonat några djupröda, draperiliknande gardiner. Kontrasten till de sotigt grå/svarta väggarna är vacker. Skrämmande vackert.” - John Peter Nilsson, citatet översatt
Sviten ”Livingrooms” består av en serie på åtta olika motiv, tagna i Schmitz föräldrahem. De visades för första gången på Galerie Aronowitsch vintern 1996 och har sedan dess ställts ut på flera ställen i Sverige, Frankrike och Finland.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto