1023401

175. ANN ERINGSTAM, "In Search of Wonderland #10", 2013.

Signerad Ann Eringstam och numrerad 4/5 på etikett a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. Digital C-print monterad på aluminium och akrylglas 100 x 145 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galleri Mårtenson & Persson, Båstad.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK/4 960 - 6 944 EUR
Klubbat pris
65 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Nicolas Hansson m.fl, "In search of wonderland", 2012, avbildad.

Övrigt

Konstnären och fotografen Ann Eringstam arbetar med begrepp som identitet, normer och ideal i sina bilder och videoverk. Hon arbetar främst i studio med modeller och scenografiska kulisser som hon kombinerar med miljöbilder som hon tagit på olika platser i världen. Bilderna bearbetas sedan i Photoshop.
Verket "In search of wonderland #10" är en del ur en bildsvit med åtta olika motiv där den magiska kylan och karga naturen är återkommande. Kvinnor och vatten återkommer i konsthistorien med allt från Millais 1800-talsmålning ”Ofelia” till Zorns sommarbad och Tuija Lindströms fotosvit ”Kvinnorna vid Tjursjön”.

Ann Eringstam föddes i Växjö 1977 och tog sin Mastersexamen vid Högskolan för fotografi i Göteborg 2006. Hon har ställt ut vid ett flertal tillfällen i Sverige, både i samlingsutställningar och enskilt.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto