1036463

176. ESKO MÄNNIKKÖ, "Kuivaniemi", 1994.

Signerad Esko Männikkö och daterad 1996 och numrerad 2/20 a tergo. Vintage. C-print 51 x 57 cm inklusive originalram.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK/3 472 - 3 968 EUR
Klubbat pris
30 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Birgitte Kölle (red), "Esko Männikkö", 1996, avbildad i färg helsida sid 53.

Övrigt

Esko Männikkö slog igenom på 1990-talet med sin serie "Kuivanieni", fotografier som visar ungkarlar i norra hemlandet Finland. Bilderna kännetecknas av intimitet, värdighet och humor, trots den tillsynes svåra misär som upplevts i dessa samhällen.
Genom sina val av motiv, kompositioner och palett visar Männikkös verk en angelägen samhörighet till måleriet. Hans motiv inkluderar jaktscener, stilleben och porträtt, och då dessa motiv är autentiskt material som ofta hämtas från sin omgivning, kan hans beskärning och arrangemang starkt påminna om klassisk genremålning. Sambandet till måleriet betonats av Männikkös val av ramar. I tidigare serier använde han upphittade och trasiga ramar, medan i de senare serierna har Männikkö själv skapat ramarna, då mer mörktonade och med starkare prägel.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto