176
1036463

Esko Männikkö

(Suomi, Syntymävuosi 1959)
Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 070 - 3 510 EUR
3 190 - 3 650 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Esko Männikkö
(Suomi, Syntymävuosi 1959)

"Kuivaniemi", 1994

Signed Esko Männikkö and dated 1996 and numbered 2/20 on verso. Vintage. C-print, 51 x 57 cm including artist's frame.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Kirjallisuus

Birgitte Kölle (ed.), "Esko Männikkö", 1996, illustrated on p. 43.

Muut tiedot

Esko Männikkö slog igenom på 1990-talet med sin serie "Kuivanieni", fotografier som visar ungkarlar i norra hemlandet Finland. Bilderna kännetecknas av intimitet, värdighet och humor, trots den tillsynes svåra misär som upplevts i dessa samhällen.
Genom sina val av motiv, kompositioner och palett visar Männikkös verk en angelägen samhörighet till måleriet. Hans motiv inkluderar jaktscener, stilleben och porträtt, och då dessa motiv är autentiskt material som ofta hämtas från sin omgivning, kan hans beskärning och arrangemang starkt påminna om klassisk genremålning. Sambandet till måleriet betonats av Männikkös val av ramar. I tidigare serier använde han upphittade och trasiga ramar, medan i de senare serierna har Männikkö själv skapat ramarna, då mer mörktonade och med starkare prägel.