1023401

175. ANN ERINGSTAM, "In Search of Wonderland #10", 2013.

Signerad Ann Eringstam och numrerad 4/5 på etikett a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. Digital C-print monterad på aluminium och akrylglas 100 x 145 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Galleri Mårtenson & Persson, Båstad.

Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK/4 960 - 6 944 EUR
Vasarahinta
65 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Nicolas Hansson e.a, "In search of wonderland", 2012, illustrated.

Lisätietoja

Konstnären och fotografen Ann Eringstam arbetar med begrepp som identitet, normer och ideal i sina bilder och videoverk. Hon arbetar främst i studio med modeller och scenografiska kulisser som hon kombinerar med miljöbilder som hon tagit på olika platser i världen. Bilderna bearbetas sedan i Photoshop.
Verket "In search of wonderland #10" är en del ur en bildsvit med åtta olika motiv där den magiska kylan och karga naturen är återkommande. Kvinnor och vatten återkommer i konsthistorien med allt från Millais 1800-talsmålning ”Ofelia” till Zorns sommarbad och Tuija Lindströms fotosvit ”Kvinnorna vid Tjursjön”.

Ann Eringstam föddes i Växjö 1977 och tog sin Mastersexamen vid Högskolan för fotografi i Göteborg 2006. Hon har ställt ut vid ett flertal tillfällen i Sverige, både i samlingsutställningar och enskilt.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili