1036100

174. HELENE SCHMITZ, "The Doorway", 1994.

Signerad Helene Schmitz och daterad 2016 och numrerad 2/3 på etikett a tergo. Total upplaga 3 + 1 AP. C-print monterad på aluminium och ramad, bildyta 120 x 173 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK/7 936 - 9 920 EUR
Vasarahinta
140 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Galerie Aronowitsch, utställningskatalog, 1996, jämför bild.

Lisätietoja

”I mars 1994 brann en vacker sekelskiftesfastighet på Strandvägen i Stockholm. Helene Schmitz hade vuxit upp i en våning i fastigheten och elden hade antänts av misstag i just hennes barndomshem. Strax efter branden dokumenterade hon våningen. Resultatet har blivit en märkvärdig serie fotografier. Det är bilder av förstörelse och brandskadade minnen. Men paradoxalt nog är det också vackra bilder. Sot täcker väggar och föremål som nyfallen snö och bildar harmoniska mönster. Av någon anledning har elden skonat några djupröda, draperiliknande gardiner. Kontrasten till de sotigt grå/svarta väggarna är vacker. Skrämmande vackert.” - John Peter Nilsson, citatet översatt
Sviten ”Livingrooms” består av en serie på åtta olika motiv, tagna i Schmitz föräldrahem. De visades för första gången på Galerie Aronowitsch vintern 1996 och har sedan dess ställts ut på flera ställen i Sverige, Frankrike och Finland.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili