1036463

176. ESKO MÄNNIKKÖ, "Kuivaniemi", 1994.

Signerad Esko Männikkö och daterad 1996 och numrerad 2/20 a tergo. Vintage. C-print 51 x 57 cm inklusive originalram.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK / 3 472 - 3 968 EUR
Vasarahinta
30 000 SEK
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Kirjallisuus

Birgitte Kölle (ed.), "Esko Männikkö", 1996, illustrated on p. 43.

Lisätietoja

Esko Männikkö slog igenom på 1990-talet med sin serie "Kuivanieni", fotografier som visar ungkarlar i norra hemlandet Finland. Bilderna kännetecknas av intimitet, värdighet och humor, trots den tillsynes svåra misär som upplevts i dessa samhällen.
Genom sina val av motiv, kompositioner och palett visar Männikkös verk en angelägen samhörighet till måleriet. Hans motiv inkluderar jaktscener, stilleben och porträtt, och då dessa motiv är autentiskt material som ofta hämtas från sin omgivning, kan hans beskärning och arrangemang starkt påminna om klassisk genremålning. Sambandet till måleriet betonats av Männikkös val av ramar. I tidigare serier använde han upphittade och trasiga ramar, medan i de senare serierna har Männikkö själv skapat ramarna, då mer mörktonade och med starkare prägel.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili